Mam nadzieję, że mimo późnej pory skusicie się, choć na przeczytanie o tym deserze 🙂 Jest to kontynuacja przepisów z warsztatów z Tomkiem Jakubiakiem.

00

Deser jest połączeniem trzech składowych. Pierwsza z nich to Panna Cotta. Mam problem z deserami w formie „galaretkowatej”. Nie przepadam za galaretkami, nie lubię (wiem, to mocne słowo) sernika na zimno z galaretką i owocami… ale Panna Cotta może być. Jak sama nazwa wskazuje ten włoski deser to gotowana śmietanka. W tym przypadku z ziarenkami wanilli. Do deseru zamiast żelatyny dodaliśmy agar agar. Proporcje na 0,5 litra śmietany z pewnością zapamiętam, bo do deseru na warsztatach dodałam jej zbyt wiele i deser był ziarnisty.

Warstwa kolejna to mus czekoladowy. Kolejne kulinarne wyznanie – nie przepadam za cytrusami w deserach. W tym przypadku na warsztatach trzeba było dodać skórkę z pomarańczy i likier pomarańczowy. W wersji domowej już ich zabrakło. Oczywiście podam Wam przepis na obie wersje.

01

Wykończenie deseru stanowi mus malinowy.

Mus czekoladowo – orzechowy z panna cottą waniliową i sosem malinowym

mus czekoladowy

200 g ciemnej czekolady (min. 70% kakao)

100 g laskowych orzechów (ja dodałam 200g)

100 ml 12% śmietany

6 łyżek cukru pudru

skórka otarta z 1 pomarańczy (nie dodałam)

50 ml likieru pomarańczowego (np. cointreau) (nie dodałam)

200 ml schłodzonej śmietanki 36%

panna cotta

 500ml śmietany 36%

Agar agar 1 łyżeczka

Laska wanilii

Cukier brązowy – do smaku

mus malinowy

 Maliny mrożone

2 łyżki cukru

Skórka z pomarańczy (nie dodałam)

02

Opis własny 🙂

Mus Czekoladowy

W garnku zagotować wodę, położyć na nim miskę, ale w taki sposób, aby dno nie dotykało wody. Do miski włożyć czekoladę i rozpuścić ją na parze razem ze śmietaną. Po rozpuszczeniu zdjąć miskę. Orzechy laskowe wyłożyć na blachę i piec w piekarniku, aż do chwili, gdy skorupka pęknie. Orzechy pocierać ściereczką, aż będą gładkie. Zmiksować je w młynku do kawy (ewentualnie możesz użyć zmielonych migdałów). Do roztopionej czekolady dodać orzechy, skórkę z pomarańczy, likier i ubitą śmietanę. Wymieszaj i odstaw do lodówki.

Panna Cotta

W rondlu zagotować śmietanę z cukrem, laską wanilli. Dodaj agar. Panna Cottę wlej do szklanek, słoiczków i wstaw do lodówki.

Mus Malinowy

Maliny wraz z cukrem i skórką pomarańczową duś na patelni.

Na wierzchy panna cotty połóż mus czekoladowy, całość polej musem malinowym. Podawaj mocno schłodzone. Można przybrać miętą czy melisą.

03

Jeśli macie ochotę na zdjęcia z warsztatów zapraszam Was na profil Facebookowy 🙂

Dobrej Nocy!