Blog Davida Lebovitz’a lubię bardzo. Dlatego, gdy zobaczyłam na półce empiku książkę jego autorstwa nie wahałam się, ani przez chwilę. 

ciasto czekoladowe, david lebovitz, teatr gotowania

Koniecznie sięgnijcie po „Słodkie życie w Paryżu” Davida Lebovitz. Z niezwykłym humorem opisuje francuską rzeczywistość. Niuanse zupełnie mi nie znane, bo nie byłam nigdy w Paryżu, ale po przeczytaniu tej książki myślę, że nie chciałabym być częścią tego miasta. Nie chcę Wam opisywać przywar, to przeczytacie sami, wolę skupić się na kuchni.

Wszystkie opisy paryskiego życia przeplatane są zgrabnie przepisami. Pierwszy z nich już wypróbowałam – ciasto czekoladowe. Czas wykonania 10 minut, czas delektowania dłuuugi.

Ciasto czekoladowe

250g gorzkiej czekolady

120g masła

65g cukru

4 duże jajka w temp. pokojowej osobno białka i żółtka

2 łyżki mąki

szczypta soli

ciasto czekoladowe, david lebovitz

Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia. W dużej misce postawionej nad garnkiem z gotującą się wodą rozpuść czekoladę razem z masłem i wymieszaj do uzyskania gładkiej masy. Zdejmij miskę z ognia i dodaj połowę cukru, żółtka i mąkę. Wymieszaj dokładnie. Białka ze szczyptą soli ubij na sztywną masę. Stopniowo dodaj cukier. Wymieszaj delikatnie pianę z masą czekoladową (lekkie do ciężkiego). Wlej masę do keksówki i wygładź. Piecz 35 minut, aż ciasto stanie się pośrodku lekko sztywne. Zbyt spieczone ciasto będzie suche w środku. Przed podaniem wystudzić.

Autor napisał, że ciasto można przechowywać do 3 dni lub zawinąć szczelnie i zamrozić i przechowywać przez miesiąc.

ciasto czekoladowe, david lebovitz